moje BAŁKANY
Muzyka jest nieodłącznym elementem bałkańskiego kolorytu. Ta całkiem współczesna, zabarwiona mocno folklorem, jak i ta starsza, rdzenna, dla bardziej wytrawnego ucha. Zapraszam do posłuchania utworów, które w połączeniu z obrazami oraz tekstami (i ich tłumaczeniami) pozwolą poczuć prawdziwie bałkański klimat.

Poniżej lista utworów, które zostały opracowane (charakterystyka, teledyski, teksty oryginalne, tłumaczenia).

A więc po kolei:

Đurđevdan
Z repertuaru Bijelo Dugme. Robi niesamowite wrażenie. Bez względu na okoliczności, w których się go słucha. Tłumaczenie tekstu zgoła odmienne od powszechnie znanej wersji śpiewanej nad Wisłą przez Kayah. Dodatkowo wersja koncertowa w wykonaniu dwustutysięcznej(!) publiczności w Belgradzie.

Lejla
W wykonaniu Hari Mata Hari. Przepiękna pieśń o niespełnionej miłości. Teledysk nakręcony m.in. w Mostarze. Utwór reprezentował Bośnię i Hercegowiną w konkursie Eurowizji w 2006 r.

Dabogda
Śpiewają Dino Merlin i Hari Varešanović. A jeśli oni, to śpiewają oczywiście w Sarajewie i o Sarajewie.

Bubamara
Z filmu "Crna mačka, beli mačor", którego tytuł jest tłumaczony na całym świecie jako "Czarny kot, biały kot". Co nie jest tak do końca prawidłowe, ponieważ oryginalny tytuł znaczy dosłownie "Czarna kotka, biały kocur".

Paparuga
Po prostu bez komentarza. Na scenie Balkanika. Trzeba posłuchać i popatrzeć... niesamowity klimat. A dodatkowo utwór w polskim wykonaniu.

Miss Sarajevo
Dzieło zupełnie "niebałkańskie"? Pozornie, bo nie znalazło się tutaj bez powodu. Utwór został napisany przez Bono, będącego pod wrażeniem filmu dokumentalnego przedstawiającego wybory "Miss Oblężonego Sarajewa".

Suknjica
Niecodzienne połączenie bałkańskich rytmów, rodem prosto z Serbii, z jakże "letnim podejściem" do kręcenia teledysku. Ale poza tym wszystko na swoim miejscu - trąbki, trąby, bęben.. aż miło posłuchać.

Disko Partizani
Shantel, czyli Stefan Hantel, Niemiec z korzeniami rodzinnymi w Bukowinie. Cecha charakterystyczną tego artysty jest włączanie bałkańskich rytmów do współczesnej muzyki granej w dyskotekach.

Korana
Balkanika oraz Sanja Ilić na scenie w Belgradzie. Połączenie tradycyjnych brzmień bałkańskich z nowoczesną aranżacją. A wszystko w niesamowitej scenerii belgradzkiego zamku Kalmegdan.

But Katili
Na scenie cygański zespół Kočani Orkestar z Macedonii.

Nie lekceważ nas
Czołówka raperów z krajów słowiańskich w jednym kawałku. Chyba jedyna okazja, żeby w jednym utworze usłyszeć tak wiele bałkańskich (i nie tylko) języków.

Pjesma za malu pticu
Niezwykle poruszający utwór z repertuaru Bijelo Dugme... lata '80 i klimat koncertów z tamtego okresu.

Jovano, Jovanke
Tradycyjna pieśń macedońska. Opowiada o miłości dwojga młodych, rozdzielonych przez nieakceptujących tego rodziców. Dwa (jakże odmienne) koncertowe wykonania

Ederlezi
Tradycyjna pieśń cygańska, którą można usłyszeć w niemal każdym bałkańskim zakątku, a ilość wykonań dostępnych na różnego rodzaju wydawnictwach jest nie do ogarnięcia

Ne mogu ti reći...
Chorwacko-bośniacki duet: Hari Varešanović z Sarajewa i Nina Badrić z Zagrzebia. Teledysk nakręcono na chorwackiej wyspie Hvar.

Zastave / Miasto budzi się
Utwór wcześniej jugosłowiańskiego (założony w 1975 r.) a obecnie chorwackiego zespołu Parni Valjak. W Polsce spopularyzowany w 2007 r. przez projekt Yugopolis.

Nesanica
W wykonaniu niezapomnianego Toše Proeskiego. A dodatkowo fragment filmu "Ivkova Slava" z ludowym wykonaniem tego utworu.

Tridesete / Kaçın Kurası
Severina Vučković w utworze Tridesete skomponowanym przez Sezen Aksu pod oryginalnym tytułem Kaçın Kurası.

Şiki Şiki Baba
To utwór hipnotyzujący. Niech świadczy o tym to, co dzieje się na scene i pod nią w trakcie jego wykonywania. Zaciera się granica pomiędzy wykonawcami a publicznością.

Moja štikla
Chorwacki turbo-folk w wersji eksportowej. W utworze wykorzystano ludowe motywy muzyczne z Hercegowiny oraz Dalmatyńskiego Zagórza a aranżacja jest dziełem Gorana Bregovića.

Yugo
Sentymentalna podróż przez niezapomniane symbole Jugosławii. Zabiorą nas tam muzycy z Rock Partyzani. FUZBAL, MUZIKA, RAKIJA, ČEVAP!

Mesečina
Utwór-leganda. Pochodzi z kultowego filmu Emira Kusturicy "Undrground", którego fabuła zatacza krąg od drugiej wojny światowej po wczesne lata dziewięćdziesiąte i krwawy konflikt na Bałkanach.

Moji drugovi / Mój przyjacielu
Urzeka żywą, bałkańską rytmiką i głębokim głosem wokalisty; opowiada zaś o wielkiej mocy przyjaźni - przyjaźni, która nie zdradza, przyjaźni, której nie pokona czas ani odległość.

Mostarska
Dino w swoich utworach chwali piękno swojej ojczyzny, śpiewa o swoim rodzinnym mieście Sarajewie, ale wychwala także Mostar.

Ruski voz
Niewyobrażalny smutek, spowodowany nieszczęśliwą miłością, tak ogromny jak Rosja, nie jest go w stanie ukoić nawet alkohol. Uczucie samotności i rozpaczy potęgują jeszcze dźwięki gitary akustycznej i głęboki głos wokalisty M. Bajagicia.

Ružica si bila
jest znanym utworem z repertuaru jugosłowiańskiego zespołu Bijelo Dugme (Biały Guzik) - kapeli założonej w Sarajewie przez Gorana Bregovicia. Bijelo Dugme stał się przedstawicielem tzw. sarajewskiego popu i zapoczątkował rozwój jugosłowiańskiego rocka.

Selma
W 1949 roku na sarajewskim dworcu kolejowym spotykają się Vlado i Selma: chłopak niesie jej bagaż, jest w niej zakochany, jednak nie wyznaje swoich uczuć i wielka miłość pozostaje do końca życia jedynie marzeniem…

Ljubavna
Chorwacki utwór w dwóch, niezwykłych odsłonach: oryginalny Parni Valjak (śpiewa Aki Rahimovski) i polski Yugopolis (a tutaj na wokalu haryzmatyczny Paweł Kukiz)

Gelem, Gelem
Nie wyobrażamy sobie Bałkanów bez Romów, bez ich barwnej kultury, a przede wszystkim bez cygańskiej muzyki, która wywarła wyraźne piętno na muzyce całego regionu.

Jezus Malusieńki
Megitza i Renata Przemyk w świątecznym klimacie, które bałkańską duszę połączyły z klimatem polskiej alternatywy.

Srbija i Ja
Neozbiljni Pesimisti czyli Frywolni Pesymiści zabiorą nas na muzyczną wycieczkę w swoje rodzinne strony.

Zaboravljaš
Uiesie ze sobą wielkie pokłady emocji związanych z wielką, nieszczęśliwą miłością, która jest bodaj najpopularniejszym tematem bałkańskich utworów.

Magdalena
Oliver Dragojević na żywo w pulskiej Arenie - poczujcie klimat tego miejsca, magię koncertowego wykonania utworu, który do dziś cieszy się niesłabnącą popularnością.

Bałkańska księgarnia
Potrzebujesz sprawdzonego przewodnika po Bośni i Hercegowinie? Poszukujesz niezawodnej mapy? Polecamy książki, przewodniki i mapy wprost od wydawcy!

Zajrzyj do naszej księgarni!
Podróżuj bezpiecznie!
Każdy wyjazd wiąże się z potencjalnym zagrożeniem. Bezpieczeństwo osobiste, ubezpieczenia, podróż samochodem, pociągiem, samolotem Sprawdź!
Bałkańskie rytmy
Kręcą Cię bałkańskie klimaty? Posłuchaj utworów, które przeniosą Cię w niesamowity świat dźwięków i poezji. Teledyski, teksty oraz tłumaczenia bałkańskich utworów.
Posłuchaj bałkańskich rytmów!
Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Grecja, Macedonia, Rumunia, Serbia, Słowenia, Turcja
Wszystkie kraje >>


reklama


Polecamy: bałkańskie rytmy! podróżuj bezpiecznie! Gdzie pojechać na Bałkany? Bośnia i Hercegowina Chorwacja