moje BAŁKANYSERBIA
Mój Belgrad
Poruszanie się po Belgradzie
Przygoda w kanionie rzeki Tribuća
Raszk, kolebka serbskiego państwa
Topola - winnice królewskie
Wzdłuż Dunaju

Wzdłuż Dunaju

Pełen malowniczych tras, pamiątek historycznych i pięknej przyrody, Park Narodowy Đerdap jest doskonałym miejscem na jednodniową wycieczkę z tętniącego życiem Belgradu.


Foto: John Menard

Park Narodowy Đerdap położony jest we wschodniej części Serbii wzdłuż Dunaju i na całej długości stanowi granicę z Rumunią. Utworzony w 1974 roku, oferuje dziewięć tras wycieczkowych, podczas których podziwiać można strome wapienne klify, imponującą rzekę i tajemnicze lasy. A ci, którym się poszczęści ujrzą tu wspinające się po wzgórzach kozice górskie, rysie i czarne bociany.

Zamek jak z bajki

Park Narodowy swój początek bierze w stóp średniowiecznego zamku Golubac położonego na brzegu Dunaju. Wzniesiony przez Węgrów w drugiej połowie XIII wieku od początku stanowił przedmiot walk pomiędzy Węgrami, Serbami i Turkami. To tutaj zginął słynny rycerz Zawisza Czarny z Garbowa, w służbie króla węgierskiego usiłując odbić twierdzę z rąk Tureckich. Wydarzenie to upamiętnia polsko-serbska tablica znajdująca się przy pierwszej bramie. Golubac, a więc po polsku Gołębiec, pomimo zaniedbania jest jedną z najpiękniejszych naddunajskich twierdz i punktem obowiązkowym wycieczek po wschodniej części Serbii.

Twarze o rybich ustach

Niespełna 30 kilometrów od Golubca znajduje się wieś Donji Milanovac. W latach 60. ubiegłego wieku, podczas wykopów przy budowie zapory wodnej robotnicy natknęli się tu na nietypowe rzeźby – naturalnej wielkości głowy o rybich ustach. Zapoczątkowało to wykopaliska archeologiczne, podczas których odkryto osadę mezolityczną z okresu od 7000 do 4600 lat p.n.e.. Na jej terenie znaleziono liczne przedmioty codziennego użytku oraz kolejne rzeźby, stanowiące najstarsze mezolityczne posągi w Europie, które prawdopodobnie są wyobrażeniami prymitywnych bóstw. Dziś działa tu muzeum, w którym obejrzeć można wszystkie eksponaty oraz rekonstrukcję zabudowy. A kawałek dalej na turystów czeka skansen lokalnej architektury wiejskiej.

Wielki Kocioł i Żelazne Wrota

Sercem parku jest przełom rzeki Đerdap, nazywany Żelaznymi Wrotami - najdłuższa dolina rzeczna w Europie i jedno z najgłębszych koryt rzecznych na świecie – w krytycznym punkcie Dunaj osiąga tutaj 82 metry głębokości. W rzeczywistości Żelazne Wrota składają się z kilku mniejszych przełomów, a jednym z najciekawszych odcinków jest Wielki Kocioł – miejsce, w którym wapienne klify wznoszą się na wysokość 800 metrów, a rzeka zwęża się do zaledwie 147 metrów, zapewniając wspaniałe widoki. Park kończy się przy Zaporze Đerdap wzniesionej w ubiegłym wieku jako wspólne przedsięwzięcie Serbii i Rumunii. Po wybudowaniu zapory woda spiętrzyła się i powstało jezioro, które stało się schronieniem dla ptaków i umożliwiło przepływ statków. Nieopodal na wzgórzu znajdują się ruiny rzymskiej twierdzy Diana, z której roztacza się wspaniały widok na tą surową, lecz piękną okolicę.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

autor: Marta Kasprzak
20 września 2016 r.Bałkańska księgarnia
Potrzebujesz sprawdzonego przewodnika po Bałkanach? Poszukujesz niezawodnej mapy? Polecamy książki, przewodniki i mapy wprost od wydawcy!

Zajrzyj do naszej księgarni!
Podróżuj bezpiecznie!
Każdy wyjazd wiąże się z potencjalnym zagrożeniem. Bezpieczeństwo osobiste, ubezpieczenia, podróż samochodem, pociągiem, samolotem Sprawdź!
Bałkańskie rytmy
Kręcą Cię bałkańskie klimaty? Posłuchaj utworów, które przeniosą Cię w niesamowity świat dźwięków i poezji. Teledyski, teksty oraz tłumaczenia bałkańskich utworów.
Posłuchaj bałkańskich rytmów!
Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Grecja, Macedonia, Rumunia, Serbia, Słowenia, Turcja
Wszystkie kraje >>


reklamaPolecamy: bałkańskie rytmy! podróżuj bezpiecznie! Gdzie pojechać na Bałkany? Bośnia i Hercegowina Chorwacja