moje BAŁKANY

"Macedoński problem narodowy w Grecji
w dokumentach Komunistycznej Partii Grecji 1918 –1940"
Ireneusz Adam Ślupkov

Książka jest skierowana do studentów historii, nauk politycznych, bałkanistyki, slawistyki, macedonistyki, neogrecystyki, politologii oraz osób zainteresowanych łamaniem praw człowieka. Książka również pokazuje dlaczego Macedończycy przyłączyli się do ruchu komunistycznego w Grecji, jedynego który obiecywał im po dojściu do władzy KPG w Grecji, uzyskanie takich samych praw jakie posiadali Grecy. Po raz pierwszy w języku polskim są przetłumaczone dokumenty KPG dotyczące problemu macedońskiego w Grecji.O AUTORZE:

Ireneusz Adam Ślupkov ukończył w 1993 roku Uniwersytet Szczeciński, Wydział Historii. W czasie studiów specjalizował się w historii Bałkanów ze szczególnym naciskiem na kwestię macedońską w Grecji. W 2006 roku wydał ksiażkę "The Communist Party of Greece and the Macedonian national problem 1918-1940". Wydanie polskie książki jest uzupełnione i zmienione w stosunku do wersji angielskiej. Zarówna jedna jak i druga edycja są jedynymi książkami w języku angielskim i polskim analizującymi narodowy problem macedoński z perspektywy Komunistycznej Partii Grecji. Książka ukazuje zmiany i ewolucję stosunku KPG do kwestii macedońskiej w Grecji oraz pokazuje gdzie leżą korzenie problemu macedońskiego. Ireneusz Adam Ślupkov prowadzi także autorskiego bloga o tematyce macedońskiej: Macedonia.Salon24.pl, a bezpośredni kontakt z autorem możliwy jest pod adresem islupkov@wp.pl

RECENZJE:

„Tragiczny los Macedonii Egejskiej Ireneusz Adam Ślupkov ujął w swojej pracy w sposób obiektywny. Wykorzystał starannie literaturę naukową oraz bibliografię na temat polityki KPG w stosunku do kwestii macedońskiej. Autor ocenia obiektywnie politykę KPG w latach 1918-1940.”
Profesor dr hab. Kole Simiczijew
Uniwersytet Wrocławski

„To, co ta książka w istocie nam oferuje, to jasny i rzeczowy opis faktów i decydującej roli Komunistycznej Partii Grecji w tragicznym losie narodu macedońskiego w pierwszej połowie XX wieku w Macedonii Egejskiej.”
Profesor Michael Seraphinoff
Emerytowany profesor (Macedonian studies, Seattle, USA) autor książek „The 19th Century Macedonian Awakening” i „Macedonian Gold”.

„W różnych okresach kwestia macedońska była w centrum polityki bałkańskiej. Od czasu podziału Macedonii w wojnach bałkańskich 1912/1913, Ateny, Sofia i Belgrad, aż do II wojny światowej wprzęgły politykę szowinistyczną w celu zapobieżenia wzmacniania się i rozwoju macedońskiego poczucia narodowego. Co w tym kontekście jest szczególnie odrażające, to to, że ten długotrwały proces był, ogólnie rzecz biorąc, ignorowany przez międzynarodową społeczność akademicką. Książka stara się wypełnić tę lukę poprzez dogłębne potraktowanie stosunku Komunistycznej Partii Grecji do praw i żądań Macedończyków na terenach zwanych Macedonią Egejską (północna Grecja). Jest zarówno doskonałą analizą tego szczególnego zagadnienia, jak i potężnym narzędziem do dalszego zastanawiania się badaczy procesów społecznych nad „problemem” nacjonalizmu. Autor był w stanie krytycznie ocenić historyczne okoliczności, w których działali Macedończycy w celu osiągnięcia praw do autonomii w Królestwie Grecji."
Dr Zhidas Daskalovski
Profesor na Uniwersytecie Ss. Cyryla i Metodego, Wydział Nauk Politycznych, Skopje, Macedonia.

GDZIE KUPIĆ:

Wszyscy zainteresowani poruszaną w książce problematyką mogą tę publikację zakupić wprost od autora na aukcji allegro szukając "problem macedoński".

ZAWARTOŚĆ:

Publikacja ma 174 strony, format B5, okładka laminowana folią błyszczącą. Składa się z następujących rozdziałów:
1. Problemy narodowościowe w Europie a polityka Międzynarodówki Komunistycznej (Europa Środkowa, Bałkany, Królestwo Grecji, Bułgaria, Europa)
2. „Ani państwowość, ani narodowość” (1918–1924)
3. „Państwowość bez narodowości” (1924–1931)
4. „Narodowość bez państwowości” (1935–1940)
5. Realne motywy zmiany polityki Komunistycznej Partii Grecji w stosunku do hasła „Zjednoczona i niepodległa Macedonia”
Spis map, Bibliografia, Załącznik.

Bałkańska księgarnia
Potrzebujesz sprawdzonego przewodnika po Bałkanach? Poszukujesz niezawodnej mapy? Polecamy książki, przewodniki i mapy wprost od wydawcy!

Zajrzyj do naszej księgarni!
Podróżuj bezpiecznie!
Każdy wyjazd wiąże się z potencjalnym zagrożeniem. Bezpieczeństwo osobiste, ubezpieczenia, podróż samochodem, pociągiem, samolotem Sprawdź!
Bałkańskie rytmy
Kręcą Cię bałkańskie klimaty? Posłuchaj utworów, które przeniosą Cię w niesamowity świat dźwięków i poezji. Teledyski, teksty oraz tłumaczenia bałkańskich utworów.
Posłuchaj bałkańskich rytmów!
Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Grecja, Macedonia, Rumunia, Serbia, Słowenia, Turcja
Wszystkie kraje >>


reklamaPolecamy: bałkańskie rytmy! podróżuj bezpiecznie! Gdzie pojechać na Bałkany? Bośnia i Hercegowina Chorwacja