w

moje BAŁKANY

A to Polska właśnie ;-)

Dawno, dawno temu... powstało blisko 30 opisów wycieczek do miejsc w zasadzie mało znanych, rzadko odwiedzanych, a mających w sobie coś, co intryguje. Odszukane w przepastnych archiwach relacje po Polsce udostępniamy czytelnikom serwisu mojeBALKANY.pl, aby w chwilach wolnych od bałkańskich eskapad zajrzeli czasem na nasze polskie podwórko :-)

Izerskie zimą... - zimowa eskapada poprzez śniegi Gór Izerskich, a po drodze karkonoski fen, koplnia kwarcu, huczny wieczór w schornisku i nieoczekiwane zakończenie.


"Kolorowe Jeziorka" - zalane wyrobiska po dawnych kopalniach pirytu w Rudawach Janowickich, w których woda przybiera niesamowite kolory.


"Śląski Olimp" - wyprawa w czasy panowania prasłowiańskiej kultury łużyckiej, poznamy miejsca pogańskiego kultu słońca, starożytne rzeźby, kamienne obwałowania.


Projekt "Riese" - zakrojone na szeroką skalę przedsięwzięcie, największe w Trzeciej Rzeszy, jego koszty wielokrotnie przewyższały jakiekolwiek inne inwestycje.


Doliną Odry - rowerowa wycieczka poprowadzona doliną Odry na granicy Dolnego i Górnego Śląska, na trasie rezerwaty leśne i archeologiczne, grodziska pośród lasów.


W Rudawy Janowickie - wrośnięty w skały zamek Bolczów, malownicze Starościńskie Skały, tyrolska "Szwajcarka" oraz bliżniacze Góry Sokole usiane skałkami.


Góry Kamienne - szczeliny wiatrowe na stokach Lesistej Wielkiej, Sokołowsko - zapomniane uzdrowisko oraz niezwykle malowniczy drewniany kościółek w Rybnicy Leśnej.


Wąskotorówką przez Pałuki - kolejowy szlak ze Żnina do Gąsawy: skansen kolei wąskotorowej w Wenecji, ruiny zamku Diabła Weneckiego oraz grodzisko w Biskupinie.


Góry Sowie w pigułce - największe atrakcje Gór Sowich, wycieczka dla tych, którym ciągle brakuje czasu: zamek, twierdza, zapora, górskie szczyty, w jeden dzień.


Ruchome wydmy - wędrujące wydmy w Słowińskim Parku Narodowym, dramatyczny obraz ginącego lasu i ekspansji gór piasku, a pośród nich wyrzutnia rakiet.


Spacerkiem z Barda do Kłodzka - przyjemna wycieczka dla każdego, a na trasie m.in. Obryw Skalny - miejsce największej odnotowanej na naszych ziemiach katastrofy geologicznej.


Opawskie - góry miniaturowe - najbardziej na wschód wysunięte pasmo polskich Sudetów, które kryje w sobie wiele urokliwych zakątków, oczka wodne, skałki.



Zamek w Kamieńcu Ząbkowickim - neogotycki zespół pałacowy, z kościołem, mauzoleum, stajniami, wozowniami, największy neogotycki pałac w Europie.


"Suwalska Fudżijama" - wędrówka po terenach zamieszkanych w przeszłości przez legendarny, bałtyjski lud Jaćwingów, pradawne legendy i odrobina glacjologii.



Nadjeziorni Kameduli - tu historia miesza się z legendami; odwiedzimy pustelniczy klasztor wigierskich Kamedułów, z którymi przybyła na Suwalszczyznę cywilizacja.


Łagów Lubuski to wieś niezwykła, a w zasadzie miniaturowe miasteczko, w którym czas nie stanął, lecz w postaci rudego kocura leniwie przechadza się po dachu kamienicy.



Hałda pachnąca macierzanką - pozostałość kompleksu przemysłowego - kopalni, płuczki, cementowni i huty. Dziś przyroda wkracza na dawne tereny przemysłowe.


A wkrótce także:

Rowerem po pograniczu: Morąg-Kętrzyn - Warmia i Mazury - słynące ze wspaniałych krajobrazów, interesujących zabytków oraz jakże pogmatwanej historii.

Rowerem przez Żuławy Wiślane - delta Wisły widziana zza kierownicy roweru, zabytkowe wiejskie budynki i ciekawostka geologiczna - wyspa plejstoceńska.

Żubry w Wolińskim Parku Narodowym - rezerwat żubrów, klifowe wybrzeże Bałtyku, leśne ostępy, malownicze jeziorka polodowcowe to niezaprzeczalne atrakcje.

Arboretum w Wojsławicach - słynie przede wszyskim z przebogatej kolekcji różaneczników i rododendronów, które w okresie kwitnienia ściągają tu ogromne rzesze turystów.

Zaproszenie na Roztocze - krainę wzgórz, malowniczych lasów i potoków, przyciągającą swoją magią. Koniecznie trzeba zobaczyć "szlak szumów" i chrząszcza w Szczebrzeszynie.

"Mały Wersal" w Świerklańcu - założenie pałacowo-parkowe wzorowane na podparyskim Wersalu, piękny ogród angielski i pałac umiejscowiono na rozległych moczarach.

Szlak Średniowiecznych Polichromii - propozycja dla chcących połączyć aktywny wypoczynek z poznawaniem zabytków średniowiecznej architektury sakralnej.

Pałac w Nieborowie i Park w Arkadii - kolorowe sale i gabinety nieborowskiego pałacu oraz zielone ogrody i romantyczne ruiny Arkadii - to miejsca pełne magii.

Kopalnia Soli w Wieliczce - barokowe kaplice, rzeźby, bałwany solne i podziemne jeziorka oraz warzelnia - historyczne metody pozyskiwania soli.

Gniazdo Tarnicy - latem zielone, jesienią złote a zimą pod śniegiem - zawsze urzekające bieszczadzkie połoniny, Tarnica i okolice to serce polskich Bieszczadów.

Jeziorko Daisy - malowniczo położone jeziorko, romantyczne ruiny, stuletnia palmiarnia oraz Sudecki Uskok Brzeżny i skalisty przełom Pełcznicy.

Zamek Książ - największy i najwspanialszy z dolnośląskich zamków, posadowiony nad urwistym wąwozem, poza tym Stadnina Ogierów i Palmiarnia.






Szukasz więcej?
Przejdź na stronę główną serwisu mojeBALKANY.pl
Szukasz sprawdzonego przewodnika? Zajrzyj do naszej księgarni!




Bałkańska księgarnia
Potrzebujesz sprawdzonego przewodnika po krajach bałkańskich? Poszukujesz niezawodnej mapy? Polecamy książki, przewodniki i mapy wprost od wydawcy!

Zajrzyj do naszej księgarni!




Podróżuj bezpiecznie!
Każdy wyjazd wiąże się z potencjalnym zagrożeniem. Bezpieczeństwo osobiste, ubezpieczenia, podróż samochodem, pociągiem, samolotem Sprawdź!




Bałkańskie rytmy
Kręcą Cię bałkańskie klimaty? Posłuchaj utworów, które przeniosą Cię w niesamowity świat dźwięków i poezji. Teledyski, teksty oraz tłumaczenia bałkańskich utworów.

Posłuchaj bałkańskich rytmów!




Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Grecja, Macedonia, Rumunia, Serbia, Słowenia, Turcja
Wszystkie kraje >>


reklama



Polecamy: prace magisterskie Oase oczka wodne Fissler PITy 2010 program nawadnianie ogrodów warszawa